Klara Ćosić i Edita Jurušić predstavljale su DF DND Kutina u SABORU RH povodom obilježavanja 30 godina od donošenja Konvencije UN o pravima djeteta.
Izlagale su temu:
DIJETE U DIGITALNOM OKRUŽENJU.
Kako bi djeca ostvarivala punopravno svoje pravo na informiranost i medije, zajedno sa odraslima ( roditeljima, učiteljima, državnim i lokalnim čelnicima) trebaju biti ODGOVORNI za korištenje tog prava.
To znači stalno učiti, pričati o dobrim i lošim stranama medija i digitalnog okruženja, naučiti birati sadržaje, koristiti medije za učenje, napredak i zajedničku dobrobit.
Ali isto tako, i uočavati razlike poput nasilja, iskorištavanja, zlostavljanja u digitalnom okruženju te donositi zakone i uredbe o suzbijanju mogućeg digitalnog kriminala, uzimajući u obzir najbolji interes djeteta.
Potreba za osjećajem sigurnosti je jedna od dječjih potreba koja je ispred svih drugih.
Korištenje interneta i društvenih mreža ima dosta pozitivnih stvari za djecu i odrasle: dostupnost korisnih informacija za učenje i nova znanja, razmjenu iskustva i razmišljanja s vršnjacima, ali isto tako i štetne informacije, neprimjerene i nepoželjne sadržaje za djecu.
Kako bi se djeca sigurno kretala digitalnim svijetom, osim vlastite edukacije i edukacije roditelja i nastavnika, potrebno je da nas u tome štiti i država. O tome kako to raditi u državama članicama Europske unije, govore Preporuke Odbora ministara Vijeća Europe o Smjernicama za poštivanja, zaštitu i ostvarivanje prava djeteta u digitalnom okruženju.
Zato želimo odrastati u pametnim i održivim gradovima, općinama, školama, koje koriste nove tehnologije i izvore informacija, ali da su to sigurni i poticajni prostori za nas djecu!